Zakaz sprzedaży papierosów slim i mentolowych

Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych w Unii Europejskiej.

Taki zakaz zawarty jest w projekcie dyrektywy tytoniowej, który przygotowała Komisja Europejska. Opinię na temat projektu dyrektywy tytoniowej, przyjętą przez europosłów komisji rynku wewnętrznego, przygotowała polska europosłanka Małgorzata Handzlik (PO).

„Dodatki technologiczne niezbędne do produkcji tytoniu, a także dodatki tradycyjne, takie jak na przykład mentol, powinny zostać zachowane, ponieważ preferują je dorośli, świadomi swoich wyborów konsumenci, a nie dzieci czy młodzież. Papierosy typu slim są tak samo szkodliwe jak zwykłe papierosy.

Jeśli więc nie decydujemy się na wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich produktów tytoniowych, nie powinniśmy zakazywać tylko niektórych" - powiedziała Handzlik. „Powinniśmy zmniejszać atrakcyjność palenia tak, aby zniechęcić młodzież do sięgania po papierosy”.

Ważną rolę odgrywa tu opakowanie, które powinno być przestrzenią informacyjną, a nie reklamową, jak to jest obecnie” - dodała. Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej zakłada, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Jeśli propozycja wejdzie w życie, to trzy czwarte paczki zajmą zdjęcia np. uszkodzonych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek oraz komunikaty typu „palenie zabija”.

W połowie maja na spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE przedstawiciele 10 krajów skrytykowali projekt dyrektywy tytoniowej. Były to Polska, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Węgry, Czechy, Bułgaria, Rumunia oraz Chorwacja, która wkrótce dołączy do Unii. Zdaniem tych państw projekt dyrektywy uderza w sektor tytoniowy i może doprowadzić do utraty wielu miejsc pracy. W mediach pojawiły się opinie, że ta dyrektywa spowoduje wzrost szarej strefy i spadek wpływów budżetowych.

Unia Europejska chce zakazać produkcji smakowych papierosów, w tym popularnych mentolowych, oraz sprzedaży cienkich, typu slim. Wprowadzi też standaryzację wyglądu paczek z obowiązkiem umieszczania na nich drastycznych ostrzeżeń przed skutkami palenia. Projekt unijnej dyrektywy tytoniowej ma zostać opublikowany już w najbliższą środę - dowiedział się DGP. Opinię na jej temat mają wyrazić teraz Komisja Europejska i państwa członkowskie. To ostatnia szansa na zgłoszenie przez Polskę poprawek, bo dyrektywa ma wejść w życie w I kw. 2013 r., a zakaz ma zacząć obowiązywać od 2015 r.

Nowe przepisy najbardziej zagrożą polskiemu przemysłowi tytoniowemu. Co szósty wypalany u nas papieros jest mentolowy - w sumie 10 mld sztuk rocznie na 60 mld produkowanych. Gdyby w Polsce doliczyć do tego papierosy typu slim, udział wyrobów, które mają zostać zakazane, wzrasta do 38 proc. sprzedaży. To europejski rekord.

Polska pod względem liczby plantacji i wielkości upraw zajmuje drugie po Włochach miejsce w Europie. Przy uprawach pracuje 60 tys. osób w 14,5 tys. gospodarstw rolnych. W sześciu fabrykach, które w Polsce mają największe koncerny, jest zatrudnionych ok. 5,5 tys. osób, ok. 500 tys. osób pracuje w hurtowym i detalicznym handlu wyrobami tytoniowymi.

cz.info.pl; źródło: BP PO