Hammond Festival po raz trzeci

Już po raz trzeci w Częstochowie odbywa się, jedyny w Europie, festiwal poświęcony temu wspaniałemu instrumentowi oraz muzyce na nim wykonywanej.

9 i 10 marca br., podobnie jak w ubiegłych latach, w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie będzie można zobaczyć oraz wysłuchać świetnych instrumentalistów prezentujących różnorodne gatunki muzyczne!

European Hammond Festival jest pierwszym w Polsce tego typu przedsięwzięciem – unikatowym w skali Europy.

Założeniem festiwalu jest prezentacja szerokiego spektrum muzyki (od muzyki klasycznej do muzyki rockowej) oraz możliwości jej wykonywania na legendarnym instrumencie

jakim są organy Hammonda, z uwzględnieniem różnych technik gry na tym instrumencie.

Wielkim atutem imprezy jest możliwość zobaczenia oraz wysłuchania najwybitniejszych polskich oraz europejskich muzyków - wykładowców prestiżowych uczelni muzycznych.

W trzeciej odsłonie imprezy wystąpią: Pilichowski Hammond Special Project, Wojciech Karolak Quartet, Boogie Boys Hammond Edition oraz Malcolm Deakin Quartet.

Wojtek Pilichowski Hammond Special Project
To specjalna edycja projektu Wojtka Pilichowskiego związana z III European Hammond Festival. Wszystkie utwory, które zostaną przedstawione podczas koncertu, zostały na nowo zaaranżowane i wzbogacone o oryginalne brzmienie organów Hammonda Marcina Cichockiego - jednego z najzdolniejszych hammondzistów młodego pokolenia.

Wojtek Pilichowski - gitarzysta basowy, aranżer, kompozytor.
Jego płyty rozeszły w kraju i za granicą w nakładzie ponad 100.000 egzemplarzy a on sam był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Siedmiokrotnie został wybrany najlepszym polskim basistą przez czytelników magazynu „Gitara i Bas”, jest też czterokrotnym laureatem nagrody Play Box – przyznawanej przez Polskie Rozgłośnie Radiowe. Od 2005 roku gości na wszystkich festiwalach basowych: Euro Bass Day (Italy), European Bass Day (Germany), UK Bass Day, Bass Player Live (USA). Wspólnie z Leszkiem Możdzerem otwierał koncert samego Marcusa Millera, grywał na jednej scenie z muzykami z całego świata takimi jak Thomas Lang, Tony Royster J. czy Greg Bizonet.Współpracował też z wieloma polskimi gwiazdami, między innymi z Janem Borysewiczem, Natalią Kukulską, Kasią Kowalską, Zbigniewem Hołdysem, Grażyną Łobaszewską czy Edytą Górniak, a także z wielkimi muzykami jazowymi takimi jak Tomasz Szukalski, Piotr Baron czy też z Krzysztofem Ścierańskim i Mietkiem Jureckim, z którymi stworzył niezwykłe basowe trio. Pilichowski jest też producentem najnowszego singla Krystyny Prońko, którego premiera nastąpi już wkrótce.

Razem z Wojtkiem skład jego zespołu tworzą zdolni muzycy młodego pokolenia: Kasia Stanek, Artur „Boo Boo” Twarowski, Tomek „Żaba” Mądzielewski, Tomek „Świder” Świerk oraz Mateusz Biegaj.

Wojciech Karolak Quartet
Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie) – muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.

Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.

W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia.

W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków "Jazz Forum") za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. Od lat 90. XX wieku współpracuje regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk W hołdzie Mahalii Jackson, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była Konopielka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisał też muzykę do tekstów żony. W 2007 roku pojawił się w filmie Ryś w roli Boogiewoogiewicza.

Boogie Boys Hammond Edition
"Boogie Boys" - pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie-woogie z domieszką czarnego bluesa. W jej skład wchodzą - Bartek Szopiński (fortepian, organy Hammonda), Michał Cholewiński (fortepian) oraz Szymon Szopiński (perkusja).

Boogie Boys to zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów oraz muzyką, która porusza bez wyjątku ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych. Do tej pory koncertowali w większości krajów Europy, u boku największych nazwisk boogie-woogie i bluesa.

Początki grupy sięgają 2002 roku, gdy muzycy poznali się w jednym z poznańskich klubów. To spotkanie przerodziło się w jammowanie do białego rana. Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny, co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. Od tego czasu uczestniczyli w większości festiwali boogie-woogie na starym kontynencie. Byli supportem przed między innymi - Aną Popovic, Erickiem Burdonem, Danną Gillespie, Mofo Party Band, Alem Copleyem czy legendarnym Chrisem Barberem.

Wzięli również udział w kilku trasach koncertowych, gdzie jako „backup” towarzyszyli pierwszym nazwiskom amerykańskiego bluesa w osobie Johnnego Rawlsa (2005) oraz legendarnego gitarzysty Phila Guya (2006). Boogie Boys wprowadzili polski akcent na międzynarodowe sceny gatunku. Począwszy od roku 2005, stali się inicjatorami jedynego festiwalu boogie-woogie w Europie Środkowo-Wschodniej - Polish Boogie Festiwal, na którego scenie goszczą najlepsi pianiści z całego świata.

Na swoim koncie mają współpracę z gwiazdą chicagowskiej sceny – Studebakerem Johnem, z którym koncertowali w Polsce, Belgii, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Muzycy pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie, czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów, jak i polskiej muzyki rozrywkowej.

Malcolm Deakin (UK) Quartet
Mariaż z muzyką Malcolma Deakina i fascynacja wynalazkiem zegarmistrza Laurensa Hammonda rozpoczęła się już w wieku wczesnoszkolnym. Później Deakin pracując w sklepie lokalnego dealera Hammonda, zaczął grywać w klubach, aż w końcu otrzymał ofertę współpracy od świetnego gitarzysty Charlie Waltersa (współpracownika m.in. Stephana Grapelli?ego). To otworzyło mu drzwi do szerszej kariery ? Deakin grywał z wieloma składami, sporo jeździł po świecie i koncertował; dekadę temu związał się z Hammond Organ UK, stając się oficjalnym promotorem produkowanych przez wytwórnię instrumentów.

Program 3rd European Hammond Festival

9 marca (sobota)
- godz. 19.00 - Pilichowski Hammond Special Project
Marcin Cichocki - hammond organ
Kasia Stanek - voc.
Tomasz Świerk - piano
Artur " Boo-Boo" Twarowski - guitar
Tomek "Żaba" Mądzielewski - drums
Mateusz Biegaj - bas

- godz. 21.00 - Wojciech Karolak Quartet
Wojciech Karolak - hammond organ
Jerzy Małek - trumpet
Tomasz Grzegorski - tenor sax
Arkadiusz Skolik - drums

10 marca (niedziela)
- godz. 18.00 - Boogie Boys Hammond Edition
Bartek Szopiński - hammond organ
Michał Cholewiński - piano
Szymon Szopiński - drums

- godz. 20.00 - Malcolm Deakin Quartet
Krzysztof Ścierański - bas
Piotr Świerzbiński - guitar
Paweł Dobrowolski - drums

Bilety na 3rd European Hammond Festival dostępne w Klubie ASK Al. N.M.Panny 61, Klubie Muzycznym Meta, ul. Jasnogórska 13  i bezpośrednio przed koncertami.

Bilet: 30 zł (każdy dzień), 50 zł (karnet).
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3rd European Hammond Festival  9-10 marca 2013
Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Łukasińskiego 50/68, Częstochowa
Sala widowiskowa

cz.info.pl: źródło: ASK