3rd European Hammond Festival - dzień drugi

Za nami pierwszy dzień trzeciej edycji European Hammond Festival.

Wczoraj na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie wystąpili: Pilichowski Hammond Special Project w składzie: Marcin Cichocki - hammond organ, Kasia Stanek - voc., Tomasz Świerk - piano, Artur "Boo-Boo" Twarowski - guitar, Tomek "Żaba" Mądzielewski - drums i Mateusz Biegaj - bas.

W wieczornym koncercie wystąpił Wojciech Karolak Quartet w składzie: Wojciech Karolak - hammond organ, Jerzy Małek - trumpet,

Tomasz Grzegorski - tenor sax, Arkadiusz Skolik - drums.

{gallery}3-hammond-1-id-7792{/gallery}

Nasza fotorelacja TUTAJ

Dziś kolejne dwa koncerty. Wystpią  Boogie Boys Hammond Edition o godz. 18.00 i Malcolm Deakin Quartet o godzinie 20.00.

Boogie Boys Hammond Edition
"Boogie Boys" - pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie-woogie z domieszką czarnego bluesa. W jej skład wchodzą - Bartek Szopiński (fortepian, organy Hammonda), Michał Cholewiński (fortepian) oraz Szymon Szopiński (perkusja).

Boogie Boys to zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów oraz muzyką, która porusza bez wyjątku ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych. Do tej pory koncertowali w większości krajów Europy, u boku największych nazwisk boogie-woogie i bluesa.

Początki grupy sięgają 2002 roku, gdy muzycy poznali się w jednym z poznańskich klubów. To spotkanie przerodziło się w jammowanie do białego rana. Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny, co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. Od tego czasu uczestniczyli w większości festiwali boogie-woogie na starym kontynencie. Byli supportem przed między innymi - Aną Popovic, Erickiem Burdonem, Danną Gillespie, Mofo Party Band, Alem Copleyem czy legendarnym Chrisem Barberem.

Wzięli również udział w kilku trasach koncertowych, gdzie jako „backup” towarzyszyli pierwszym nazwiskom amerykańskiego bluesa w osobie Johnnego Rawlsa (2005) oraz legendarnego gitarzysty Phila Guya (2006). Boogie Boys wprowadzili polski akcent na międzynarodowe sceny gatunku. Począwszy od roku 2005, stali się inicjatorami jedynego festiwalu boogie-woogie w Europie Środkowo-Wschodniej - Polish Boogie Festiwal, na którego scenie goszczą najlepsi pianiści z całego świata.

Na swoim koncie mają współpracę z gwiazdą chicagowskiej sceny – Studebakerem Johnem, z którym koncertowali w Polsce, Belgii, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Muzycy pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie, czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów, jak i polskiej muzyki rozrywkowej.

Malcolm Deakin (UK) Quartet
Mariaż z muzyką Malcolma Deakina i fascynacja wynalazkiem zegarmistrza Laurensa Hammonda rozpoczęła się już w wieku wczesnoszkolnym. Później Deakin pracując w sklepie lokalnego dealera Hammonda, zaczął grywać w klubach, aż w końcu otrzymał ofertę współpracy od świetnego gitarzysty Charlie Waltersa (współpracownika m.in. Stephana Grapelli?ego). To otworzyło mu drzwi do szerszej kariery ? Deakin grywał z wieloma składami, sporo jeździł po świecie i koncertował; dekadę temu związał się z Hammond Organ UK, stając się oficjalnym promotorem produkowanych przez wytwórnię instrumentów.

Program drugiego dnia 3rd European Hammond Festival

10 marca (niedziela)
- godz. 18.00 - Boogie Boys Hammond Edition
Bartek Szopiński - hammond organ
Michał Cholewiński - piano
Szymon Szopiński - drums

- godz. 20.00 - Malcolm Deakin Quartet
Krzysztof Ścierański - bas
Piotr Świerzbiński - guitar
Paweł Dobrowolski - drums

Bilety na 3rd European Hammond Festival dostępne bezpośrednio przed koncertami.

3rd European Hammond Festival  9-10 marca 2013
Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Łukasińskiego 50/68, Częstochowa
Sala widowiskowa

cz.info.pl: foto: Tomasz Kudala