Zasady żywienia przy fibromialgii

Fibromialgia - zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie kostno-stawowym z występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie (tzw. punktów spustowych), wrażliwych na ucisk, którym towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, uczucie sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku.

Fibromialgia jest bardzo trudna do wyleczenia. Leki mają na celu zmniejszenie bólu mięśni, zmęczenia i innych objawów choroby przewlekłej tylko o 30% do 50%. W rezultacie wielu pacjentów, aby odczuć dodatkową ulgę, decydują się na zmianę diety i stylu życia.

Ponieważ pacjenci często mają wrażliwość na niektóre rodzaje żywności, a to nie wychodzi w testach na alergię pokarmową, na początku dobre jest nauczenia się zasad żywności. W sondażu 42% chorych zgłosiło, że niektóre środki spożywcze nasilają ich ból i uczucie sztywności.

W jaki sposób żywność wpływa na ból?

Eksperci uważają, że skład i rodzaj produktów może wpływać na przewrażliwienie komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym i mózgu, co powoduje proces bólu u pacjentów. „Niektóre produkty mogą powodować uwalnianie neuroprzekaźników, które z kolei zwiększają tę wrażliwości” - mówi Daniel Arkfeld, reumatolog, na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Chociaż badania nad dietą w fibromialgii są ograniczone, eksperci wskazują, że stosując zdrowe zasady odżywiania chorzy mogą zmniejszyć ból, a także pomóc sobie w walce z przewlekłym bólem.

Jeść więcej świeżych produktów spożywczych

Około połowy pacjentów cierpi również z powodu zespołu jelita drażliwego (IBS). Dr. Arkfeld uważa, że jeśli do diety wprowadzi się jedzenie świeżych produktów spożywczych, pozbawionych konserwantów i dodatków, może to pomóc w wyeliminowaniu objawów związanych z IBS. „Żywność, która drażni jelita, wysyła wiadomość do mózgu, a sygnały te z kolei wywołują objawy fibromialgii”. O ile to możliwe, dobrym pomysłem jest również kupowanie żywności ekologicznej. „Niektórzy pacjenci powinni unikać pestycydów i środków chemicznych" - wyjaśnia Arkfeld.

Bez kofeiny

Uważa się, że fibromialgia uważana jest z brakiem równowagi substancji chemicznych mózgu, czemu często towarzyszą zaburzenia snu i zmęczenie. Pacjenci Fibro mogą próbować walczyć ze zmęczeniem pobudzając się takimi środkami jak kofeina, ale na dłuższą metę mogą narobić sobie więcej szkody niż pożytku.

„Kofeina jest lichwiarzem energii. Nie zalecamy używania jej w dużej ilości”, mówi Kent Holtorf, dyrektor medyczny, założycieli Fibromyalgia Center.

Omijać niektóre warzywa

„Aby uniknąć bólu stawów, wiele osób powinno unikać warzyw psiankowatych" - mówi dr Arkfeld. Normalnie warzywa są zdrowe, ale pomidory, ziemniaki i oberżyny mogą pogorszyć zapalenie stawów i zwiększyć ból u niektórych osób.

Jedz dużo omega 3

Omega-3 kwasy tłuszczowe, znajdujące się w łososiu i wielu rybach, które są reklamowane jako serce zdrowej żywności, mogą również pomóc w walce z bólem. „Kwasy tłuszczowe są świetne" - mówi dr Holtorf. „Zmniejszają stan zapalny i pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu”.

W 2006 podczas badania zapalenia stawów stwierdzono, że olej z ryb powinien stać się dziennym suplementem diety, ponieważ zmniejsza objawy bólowe u 60% pacjentów. Omega-3 nie może być jednak specjalnie testowany na pacjentach z fibromialgią.

Uważać na drożdże

Drożdże, wraz ze swoim partnerem glutenem , można znaleźć w różnych wypieków. Spożywanie drożdży może przyczynić się do wzrostu grzybów, drożdży w organizmie, które mogą potęgować ból, mówi dr Holtorf.

Pacjenci z fibromialgią mogą być również bardziej wrażliwi na gluten. Celiakia jest zauważana w podgrupie pacjentów. Unikanie drożdży i glutenu u niektórych pacjentów może przynieść poprawę”, mówi dr Arkfeld.

Nie jedz zbyt dużo przetworów mlecznych

Stopień nietolerancji laktozy dotyczy około 70% dorosłych na całym świecie, nic więc dziwnego, że wielu pacjentów chorych na fibromialgię ma problemy z trawieniem produktów mlecznych. Pacjenci fibro będący na diecie wegańskiej też zauważyli u siebie symptomy poprawy.

Ogranicz węglowodany

„Gdybym miał wybrać jedną szczególną dietę dla pacjentów z fibromialgią, wybrałbym dietę niskocukrową” - mówi dr Holtorf.

„Około 90% pacjentów fibro charakteryzuje się słabym funkcjonowanie nadnerczy” – dodaje - które ma wpływ na metabolizm węglowodanów i może doprowadzić do hipoglikemii. Ci ludzie pragną cukru, ale po nim często doświadczają również, awarii energii. „Jeśli chcesz uniknąć hipoglikemii, musisz zachować stabilny poziom cukru”. Jak to możliwe? „Spróbuj węglowodanów z domieszką białka i tłuszczu" - mówi dr Arkfeld.

Ułatwieniem może okazać się aspartam

„Stosując aspartam niektórzy pacjenci mogą odczuwać mniejszy ból i czuć się lepiej”, mówi dr Holtorf. Aspartam spożywany z umiarem nie jest niebezpieczny dla zdrowych osób, u pacjentów fibro może niekiedy zwiększyć ich czułość do ból.

Niektóre sztuczne substancje słodzące , w szczególności sorbitol i ksylitol, mogą wywołać także IBS.

Unikać dodatków

Dodatki do żywności, takie jak glutaminian sodu (MSG) często powoduje problemy u pacjentów chorych na fibromialgię. MSG- wzmacniacz smaku, często dodawany jest do fast foodów, jedzenia chińskiego, przetwarzanej i pakowanej żywności, powoduje pobudzanie neuroprzekaźników, które mogą stymulować receptory bólu.

Sprawozdanie z 1995 r. na zlecenie Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków stwierdziło, że glutaminian sodu może powodować krótkotrwałe reakcje, takie jak bóle głowy, a badania na zwierzętach w 2007 roku w czasopiśmie "Pain” sugerują, że wzrost glutaminianu w mięśniach może przyczynić się do zwiększenia bólu.

Powiedz „nie” Fast food-om

National Fibromyalgia Research Association zaleca ograniczenie lub wyeliminowanie rafinowanego cukru, kofeiny, smażonych potraw i wysoko przetworzonej żywności, innymi słowy, większości fast foodów, słodyczy, i produktów wytwarzanych sztucznie. Dodatkowo żywność ta przyczynia się do zwiększenia masy ciała, co może drażnić mięśnie i powodować zakłócenia snu i osłabiać system odpornościowy.

Eksperymentowanie z dietą, eliminowanie z niej żywności przez kilka tygodni może pomóc podjąć Ci decyzję, czy mają one wpływ na pogłębienie się objawów fibromialgii.

Tekst: Mara Betach, Right Health, marzec 2010, opracowała: KB