Wiosenny jadłospis dla całej rodziny

Na wiosnę zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na witaminy, zwłaszcza witaminę C i A. Posiłki powinny więc być wzbogacone w nowalijki wiosenne: szczypiorek, zieloną pietruszkę, zieloną sałatę, rzodkiewkę, botwinkę, koperek, itd.

Nowalijki wprowadzane nawet w niewielkich ilościach, łącznie z warzywami starymi i innymi produktami (kaszą, makaronem, zupami itp) zwiększają wartość mineralną i witaminową pożywienia, urozmaicając je, podnoszą smak, aromat, barwę potraw, a tym samym zachęcają do jedzenia, nawet dzieci "niejadki".

Pierwsze śniadanie
Jest to jeden z 3 głównych posiłków w ciągu dnia, który spożywamy po dłuższej przerwie nocnej, dlatego też nie powinno się go omijać. Ma to też duże znaczenie fizjologiczne. Gdy spożywamy posiłki w zbyt dużych odstępach czasu (np.noc) to występuje hipoglikemia, tj. spadek cukru we krwi, objawiający się uczuciem zmęczenia, zdenerwowania i braku humoru. W pływa to niekorzystnie na wydajność pracy a u dzieci na naukę. Podstawą pierwszego śniadania powinno być mleko pod różną postacią. Pieczywo urozmaicone - białe i razowe. Do pieczywa podajemy masło, dżem, sery, jajka, wędlinę, pomidory.

Drugie śniadanie
Jest to posiłek mały i powinien różnić się od pierwszego śniadania. Jeżeli pierwszy posiłek był np. z pomidorem, podajmy teraz ogórek koszony lub rzodkiewki. Możemy też kanapkę zastąpić drożdżówką lub pączkiem. Nie możemy też zapomnieć o owocach.

Obiad
Jest to główny posiłek i powinien składać się przynajmniej z dwóch dań tj, zupy i drugiego dania. W przygotowaniu obiadu powinno uwzględnić się potrawy bogate w białko pełnowartościowe np. ryby, mięso, jaja, sery, podroby. Powinna też naleźć się potrawa z warzyw, najlepiej surówki. Uzupełnieniem będą ziemniaki, kasza lub makaron, zapewniające wartość energetyczną posiłku. Jeżeli drugie danie jest uproszczone np. placki ziemniaczane, pyzy, ryż ze śmietaną i owocami to zupa powinna być posiłkiem głównym. Należy wówczas tak planować zupę, w skład której wchodzi wiele różnorodnych produktów.

Podwieczorek
Podwieczorek z reguły należy do małych posiłków, występują jednak różnice w składzie i ilości produktów zależnie od tego, czy jest to czwarty czy trzeci posiłek w ciągu dnia. Przy 5 posiłkach na podwieczorek najbardziej wskazane są surowe owoce. Możemy również podać kisiel owocowy, koktajl, ciasto czy galaretkę z owocami.

Kolacja
W obecnym trybie naszego życia, kolacja jest często tym posiłkiem, kiedy mamy okazję spotkać się całą rodziną przy stole. A więc rola kolacji sprowadza się nie tylko do zaspokojenia głodu, ale także do spraw wychowawczych, sprzyjających utrwalaniu atmosfery rodzinnej i wzajemnego zrozumienia. Skład potraw przewidzianych na kolację jest również bardzo ważny, zwłaszcza jeśli wszyscy jedzą obiad poza domem. Nie chodzi tu wcale o potrawy wymyślne, gdyż nawet placki ziemniaczane mogą być wielkim przysmakiem. Wykluczone są potrawy ciężko strawne np. z grzybów, bigos, tłuste zapiekanki. Na kolację nadają się różnego rodzaju sałatki, makaron i naleśniki, pierogi leniwe, kopytka, potrawy półsłodkie np. makaron z serem, jabłka w cieście, potrawy z ryb z warzywami. Kolację uzupełniamy surówkami, pieczywem, sokiem.

cz.info