Drake i Formacja, czyli Zielone Święto na folkową nutę

Dzień Świętego Patryka nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty.

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec.

Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.

Rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup powrócić tam z misją. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Dzień św. Patryka bardzo chętnie świętują również częstochowianie. Jak co roku, już tradycyjnie, aby uświetnić ten wieczór, na scenie Browaru Czenstochovia pojawili się muzycy zespołu Drake Sea Folk Group, oraz zaproszeni goście. Tym razem była to trójmiejska Formacja. Gwarnie a przede wszystkim radośnie świętowali tłumnie przybyli fani zespołu Drake i sympatycy zielonego święta. Jak zwykle, muzycy częstochowskiej grupy, w składzie: Sławek Bielan - wokal, bodhran, Andrzej Drzastwa - gitara basowa, Kornelia Kotas – skrzypce, Wojciech Kotas - whistle, dudy, harmonijka, wokal, Piotr Pala - gitara elektroakustyczna, irish bouzouki, mandolina, Bartłomiej Wręczycki – akordeon, stworzyli fantastyczną atmosferę i od pierwszych dźwięków porwali publiczność do zabawy.

Tańczył każdy, gdzie tylko mógł a o miejsce na to, było naprawdę szalenie trudno. Wspólne śpiewanie znanych utworów Drake dopełniało wspaniałą zabawę. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału w tej imprezie i coraz trudniej jest się dostać. Ja już z niecierpliwością czekam na przyszłoroczne obchody dnia św. Patryka z zespołem Drake.

dla cz.info.pl tekst i foto: Kornel Orłowski

{gallery}00_fotorelacje/drake-2019-id-23226:120:81:0:0:jquery_magnificpopup:Sleek{/gallery}