Fundacja rodzinna sposobem na sukcesję pokoleniową i zabezpieczenie majątku w firmie

Temu zagadnieniu będzie poświęcone najbliższe – zaplanowane na 2 listopada – „Śniadanie z przedsiębiorcami” organizowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie.

Sukcesja staje się coraz gorętszym tematem, bo Polska weszła już w okres, kiedy powoli osiąga wiek emerytalny pokolenie przedsiębiorców, które weszło do biznesu z początkiem lat 90. W co piątej/szóstej firmie w Polsce jej właściciele przekroczyli już 60-kę. Przed tymi ludźmi stoi wyzwanie podjęcia decyzji dotyczących dalszego funkcjonowania ich przedsięwzięć biznesowych.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ustawy o zarządzie sukcesyjnym, a także przeprowadzić sukcesję poprzez ustanowienie fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej to nowe prawo – ze stycznia tego roku. Narzędzie takie jak fundacja rodzinna jest przydatne zwłaszcza w przypadku firm średnich i dużych, dając gwarancję, że po odejściu założyciela/właściciela firma będzie przynosiła środki na utrzymanie kolejnym pokoleniom jego potomków.

Prelekcję zatytułowaną „Fundacja rodzinna jako sposób na sukcesję pokoleniową i zabezpieczenie majątku w firmach rodzinnych” wygłosi Justyna Janota, prezeska dwóch spółek zajmujących się usługami księgowymi i podatkowymi, prowadząca też własną Fundację. Ukończyła studia magisterskie ze specjalizacją finanse publiczne i podatki oraz podyplomowe z zakresu rachunkowości, audytu wewnętrznego i kontroli finansowej oraz coachingu i Managera Ekonomii Społecznej. Jest też absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ma certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów, pracowała w Izbie Skarbowej w Katowicach oraz w tamtejszym Urzędzie Miasta. Pełniła również funkcję członkini Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 2 listopada, w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, przy ul. Wały Dwernickiego 117/121, o godz. 9.00. Potrwa ok. 2 godzin.

Na spotkanie należy się zarejestrować do 30 października za pomocą formularza na stronie internetowej ARR w Częstochowie S.A. TUTAJ. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Pytania kierować można mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 34 360 56 88.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa