„Świąteczna Częstochowa” już 1 grudnia!

1 grudnia rozbłyśnie w centrum miasta świąteczna iluminacja. W pierwszy weekend grudnia na placu Biegańskiego odbędą się też koncerty i świąteczny jarmark, którego partnerem jest Urząd Marszałkowski. Dodatkową atrakcją będzie 33-metrowe koło widokowe.

- Zbliża się czas przedświątecznych przygotowań. Dlatego już dziś - wspólnie z Województwem Śląskim oraz Częstochowską Organizacją Turystyczną – chcemy zaprosić w przyszły piątek o godz. 18 na wydarzenie, dzięki któremu odczujemy w mieście świąteczny nastrój – mówi prezydent Częstochowy. – W ramach „Świątecznej Częstochowy” przez weekend będą też inne atrakcje, stoiska oraz koncerty, z piątkowym występem „Chłopców z Placu Broni”.

- To kolejne przedsięwzięcie w Częstochowie, w które włącza się samorząd Województwa Śląskiego – dodaje wiceprzewodniczący Sejmiku, nawiązując także do finalizowanej umowy dotyczącej rozpoczęcia współfinansowania i współprowadzenia Filharmonii Częstochowskiej przez władze marszałkowskie. – Mam nadzieję, że impreza ze świątecznym jarmarkiem okaże się udana, a nasza współpraca będzie się rozwijać z korzyścią dla mieszkańców.

Już w piątek można było w centrum Częstochowy poczuć trochę zapach świąt, bo rozpoczął się montaż żywej choinki na placu Biegańskiego. To 12-metrowa daglezja pochodząca z posesji przy ul. Wyszyńskiego, pozyskana dzięki zgłoszeniu drzew przeznaczonych do usunięcia przez mieszkańców, które można dzięki temu zagospodarować jako miejskie choinki (druga mniejsza daglezja stanie w przyszłym tygodniu na placu Orląt Lwowskich).

Oprócz choinki, plac Biegańskiego od 1 grudnia zmieni się w świąteczny plac zabaw z takimi elementami przestrzennymi jak: lokomotywa, bolid, karuzela, bombka czy ramka, w której będzie można sobie zrobić zdjęcie (sponsorem ramki jest Tel-Bruk). Pojawią się także inne elementy świetlne, jak sople ledowe - pomiędzy słupami oświetlenia w alei NMP, komplety lampek świetlnych, które zostaną powieszone na drzewach, a także elementy ramowe na słupach (montaż zlecił Miejski Zarząd Dróg). Firma Jawo tradycyjnie już zajmie się dekoracjami w III alei, przy „Dziewczynce z gołębiami”.

Dzięki partnerstwu z Urzędem Marszałkowskim miasto zaplanowało też inne atrakcje, w tym - w sobotę i niedzielę jarmark mikołajkowo-przedświąteczny, a także koncerty - od piątku do niedzieli. Muzyczną gwiazdą piątkowego wieczoru będą Chłopcy z Placu Broni, w sobotę - kwintet jazzowy Michała Rorata, a w niedzielę folkowa Kapela Góralska Hora.

Jarmark ze stoiskami oraz food–truckami (do którego zgłosiło się już ponad 30 wystawców) to także efekt współpracy Częstochowskiej Organizacji Turystycznej z Życiem Częstochowy i Powiatu. Będzie się tam można zaopatrzyć w różnego typu mikołajkowe i świąteczne prezenty.

Zasadnicza część piątkowej imprezy rozpocznie się o godz. 18, po rozświetleniu placu Biegańskiego. Tego dnia na placu pojawi się Święty Mikołaj i elfy. 1 grudnia na placu powinno też już działać koło widokowe wysokości 33 metrów, z którego będzie można oglądać panoramę przystrojonego świątecznie centrum miasta. To przedświąteczna nowość na „Bieganie”. „Częstochowa Eye” na głównym placu naszego miasta będzie jedyną komercyjną przedświąteczną atrakcją (oprócz jarmarku w III alei NMP).

Dokładny rozkład jazdy „Świątecznej Częstochowy” będzie dostępny na początku przyszłego tygodnia.

Partnerem wydarzenia związanego ze świątecznym jarmarkiem jest samorząd Województwa Śląskiego z reprezentującym częstochowski subregion członkiem zarządu województwa Grzegorzem Boskim i nadzorowanym przez niego Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

W spotkaniu zapowiadającym „Świąteczną Częstochowę” uczestniczył także dyrektor Jakub Sikora z Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, która koordynuje organizacyjnie imprezy w dniach 1-3 grudnia. Obecni byli także: Robert Jasiak – naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM, Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych oraz Konrad Kokoszka – dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Częstochowie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa