Przeciw eksponowaniu symboli komunistycznych

Na pierwszym tegorocznym posiedzeniu 7 stycznia Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej miasta.

Stanowisko wynika z faktu, iż 25 lat po odrzuceniu ideologii komunistycznej w Polsce i w Częstochowie nadal są widoczne symbole i treści gloryfikujące zbrodniczą doktrynę, np. tablica z sierpem i młotem przy rektoracie Politechniki Częstochowskiej czy pomnik zwieńczony gwiazdą na cmentarzu Kule. Treść stanowiska - poniżej.

Stanowisko Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej miasta Częstochowy

Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" wyraża stanowczy protest wobec dalszej obecności w przestrzeni publicznej miasta Częstochowy symboli i treści gloryfikujących ideologię komunistyczną.

Mimo upływu 25 lat od przełomu w roku 1989, w którym Polska oficjalnie zerwała z ideologią totalitarną, symbolika komunistyczna nie zniknęła całkowicie z miejsc publicznych, a rocznice związane z przemarszem Armii Czerwonej przez ziemie polskie w 1945 r. nadal czci się przy pomnikach będących znakami tryumfu zbrodniczej ideologii.

Czy trzeba przypominać, iż wyznawcy i krzewiciele ideologii komunistycznej mają na sumieniu, pozostając tylko przy naszej części Europy, wiele milionów ludzkich istnień? Dalsze pozostawanie w przestrzeni publicznej symboli sławiących komunistycznych bohaterów i ich organizacji jest sprzeczne z zasadami moralnymi, prawdą historyczną, jak również Kodeksem karnym, który penalizuje propagowanie ustrojów totalitarnych (Art. 256 Kodeksu karnego: § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2).

Dwadzieścia cztery lata temu, wybranie pierwszej demokratycznej Rady Miasta Częstochowy zapoczątkowało pierwszą falę dekomunizacji przestrzeni publicznej miasta. Zatrzymała się ona w pół kroku, zdekomunizowano ulice, place i szkoły, zmieniając im patronów, zdemontowano kilka najbardziej narzucających się pomników, jak ten z placu Biegańskiego. Pozostały: tablica na budynku Politechniki Częstochowskiej eksponująca sierp i młot, "miejsce pamięci" przy Skwerze Solidarności (!) gloryfikujące tzw. Polską Partię Robotniczą, obelisk na cmentarzu Kule z sowiecką gwiazdą sięgającą nieba.

Połowiczność zwycięstwa odniesionego przez "Solidarność" w 1989 r. nakazuje tym bardziej dbać o każdy przejaw ingerowania obcych ideologii w naszą suwerenność, obejmującą także prawo do prawdy historycznej.

Częstochowa, 7 stycznia 2014 r.

cz.info.pl; źródło: NSZZ "Solidarność" Częstochowa