Braterskie igrzyska harcerzy

Święto harcerzy i skautów na całym świecie – Dzień Myśli Braterskiej, rozpoczęło symboliczne wypuszczenie dobrych myśli.

Gdy dwadzieścia dwa balony, symbolizujące datę – 22. lutego, wypuszczone przez zucha i druhny rozpoczęły grę „Braterskie Igrzyska” – pierwszy z punktów programu hufcowych obchodów urodzin twórcy skautingu gen. Roberta Baden-Powella i jego żony Olave.

Ponad pięćset zuchów, harcerzy, instruktorów, zgrupowanych w trzydzieści patroli, realizowało zadania gry na terenie lasu Aniołowskiego.

Na trasie zuchowej oraz harcerskiej. Każdy z patroli po upływie czasu określonego przez organizatorów gry – 89 ŚDW „Wawer”, dotarł na salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 54, gdzie odbył się uroczysty apel.

Na tę część obchodów Dnia Myśli Braterskiej przybyli również zaproszeni goście – z Komendantem Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Andrzejem Lichotą i Naczelnikiem Wydziału Edukacji UM Częstochowy hm. Ryszardem Stefaniakiem na czele.

{gallery}zhp-braterskie-1-id-11152{/gallery}

Zasłużeni instruktorzy Hufca wyróżnieni zostali chorągwianymi i hufcowymi odznakami za zasługi. Przyznano również odznakę Harcerska Służba Ziemi Śląskiej drużynowej i zuchom z 43 GZ „Wesołe Wiewiórki”. Srebrną Odznakę Kadry Kształcącej otrzymała hm. Marta Kwiatkowska.

Dzień Myśli Braterskiej to również czas na wyróżnienie placówek oświatowych, z którymi zuchy, harcerze, instruktorzy Hufca stale współpracują.

Szkoła Przyjazna Harcerstwu – tytuł, który Komendantka Hufca hm. Maria Kotkiewicz wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji UM Częstochowy hm. Ryszardem Stefaniakiem i Komendantem Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Andrzejem Lichotą wręczyli dyrektorom ośmiu szkół. Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie, Zespół Szkół nr 3 w Częstochowie, Zespół Szkół w Mstowie, Gimnazjum im. K. Karlińskiego w Olsztynie, Zespół Szkół w Kłomnicach, Prywatna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Sokrates” – to wyróżnione placówki.

{gallery}zhp-braterskie-2-id-11152{/gallery}

Turniej o Puchar Komendantki Hufca, przygotowany przez 32 ŚDH „Zwiad”, to kolejna część obchodów Dnia Myśli Braterskiej. Wzięło w niej udział 22 patrole harcerskie. Zwycięzcami gry i turnieju zostali harcerze z 8 CDH „Wawer”, a najlepsza na trasie zuchowej gry okazała 42 GZ "Dzielne zuchy". Wyróżnienie za udział w grze otrzymała też 18 CDHNS „Tropiciele Przygód”.

Namiestniczka Zuchowa phm. Ewelina Michoń podsumowała również konkurs na kartkę Dnia Myśli Braterskiej. Pierwsze miejsce otrzymały zuchy z 42 GZ „Dzielne Zuchy”, a wyróżnienia 11 GZ „Leśne Bractwo”, 6 GZ „Tropiciele Tęczy” i 36 GZ „Pluszowe Niedźwiadki”. Wymiana kartek z życzeniami i harcerski krąg to ostatni punkt spotkania. Braterska iskra przyjaźni puszczona w krąg trafiła do serca każdego z uczestników.

Święto harcerzy to również czas, na podejmowanie działań charytatywnych. Na apel Harcerskiego Centrum Wolontariatu zuchy i harcerze przynieśli karmę dla zwierząt, które są pod opieką Stowarzyszenia OTOZ Animals. Karma została przekazana przedstawicielkom Stowarzyszenia, które przybyły na rozpoczęcie spotkania.

{gallery}zhp-braterskie-3-id-11152{/gallery}

Natomiast Kropla Krwi na DMB – to hasło akcji zachęcającej do podzielenia się tym, co mamy najcenniejsze. W przeddzień obchodów Dnia Myśli Braterskiej instruktorzy Hufca oddali honorowo krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Obszerne fotorelacje dostępne są TUTAJ i TUTAJ

cz.info.pl; źródło: ZHP Hufiec Częstochowa; foto: Martyna Poniatowska