Zwierzęta to nie zabawki!

Zbliżają się święta i wielu z nas zechce sprawić swoim bliskim „żywe prezenty”. Jednak zanim zdecydujemy się podarować kotka, pieska czy króliczka, należy pamiętać, że zwierzęta, to nie zabawki, które zaraz po świętach można wyrzucić.

Jak kupić taki upominek z głową, doradza Monika Fita, lekarz weterynarii w przychodni Centrum Zdrowia dla Zwierząt s.c „Centrovet”.

Każdego roku w wyniku nieprzemyślanych zakupów prezentów świątecznych, kilka tysięcy zwierząt, a przede wszystkim psów trafia za drzwi nowych właścicieli.

Jedne wałęsają się po ulicach, inne lądują w schroniskach, a jeszcze inne umierają. Tylko nieliczne znajdują nowe schronienie. Przecież nie musi tak być! Wystarczy, że sprawiając swoim bliskim „żywy prezent”, kupimy go z głową. - Decydując się na zakup psa, kotka, królika czy nawet chomika powinniśmy pamiętać, że zwierzę to obowiązek- podkreśla Monika Fita, lekarz weterynarii z przychodni weterynaryjnej „Centrovet” w Raciborzu.- Zanim kupimy zwierzaka musimy dokładnie sprawdzić, czy nowy właściciel będzie miał odpowiednie warunki bytowe dla niego. Wziąć pod uwagę koszty utrzymania, jedzenia, ewentualne leczenie, a także szkody, jakie w mieszkaniu może wyrządzić nowy współlokator. W domu, w którym są  małe dzieci, zwierzę musi być pod stałą kontrolą osoby dorosłej, aby np. nie ugryzło dziecka, czy też dziecko nie zrobiło krzywdy zwierzęciu. Dużo ludzi ma alergie na sierść, więc, o tym też musimy pamiętać zanim zdecydujemy się na „żywy upominek”- wylicza Monika Fita.  

To jednak nie koniec obowiązków, jakie czekają nowego właściciela czworonożnego pupila. - Kiedy decydujemy się podarować pieska, weźmy pod uwagę długość jego życia. Niektóre żyją i 20 lat. Z psem przynajmniej 3 razy dziennie trzeba wychodzić na spacer, ze szczeniakiem częściej. Ponadto trzeba pamiętać, aby zapewnić mu stałą opiekę - podkreśla Monika Fita.

Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej to niewątpliwie ogromny obowiązek, ale wdzięczność, jaką okazują te zwierzęta jest bezcenna. Dlatego nie chodzi o to, aby w ogóle nie kupować zwierząt, ale żeby tę decyzję dobrze przemyśleć. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, pamiętając przy tym, że zwierzę, to nie zabawka, ono też ma uczucia, wymaga szacunku i odpowiedniego traktowania, a na pewno radość będzie obopólna.

cz.info.pl; inf. prasowa