Dlaczego ludzie porzucają psy?

Każdego roku, podczas wakacji wzrasta liczba porzucanych zwierząt. Tymczasem wyjeżdżając na urlop, psa lub kota można pozostawić w hotelu dla zwierząt lub u opiekuna. Policjanci przypominają, że porzucenie zwierzęcia w myśl Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. jest przestępstwem, za które grozi 2 lata więzienia.

Wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku. Właśnie latem, kiedy to wiele osób wyjeżdża na wczasy, liczba porzuconych zwierząt drastycznie wzrasta.

Spowodowane jest to tym, że w chwili, gdy decydujemy się na przyjęcie zwierzęcia do swojego domu, nie zastanawiamy się, co z nim zrobimy, kiedy będziemy chcieli wyjechać na wakacje, czy do rodziny.

Dylemat pojawia się dopiero w chwili wyjazdu lub krótko przed nim. Niestety wiele osób w tym momencie podejmuje nieludzką decyzje o porzuceniu czworonoga, przez wyrzucenie go z jadącego samochodu, wrzucenie do kontenera na śmieci, przywiązanie do drzewa, wyrzucenie z domu lub pozostawienie go w nim bez wody i jedzenia.

Porzucony zwierzak jest zdezorientowany, tęskni za swoim właścicielem i nie rozumie tego, że ten już go nie chce. Często przez długi czas czeka aż jego pan wróci. Niestety nierzadko takie czekanie lub desperackie poszukiwanie swojego właściciela, kończy się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby nie przechodzić obojętnie obok takich zdarzeń.

Jeżeli widzisz:
- jak ktoś porzuca zwierzę,
- jak ktoś wyjechał, pozostawił zwierzę bez opieki i nikt do niego nie zagląda,
- zwierzę przywiązane do drzewa,
- błąkające się zwierzę, które wygląda na zagubione,
- a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda

ZAWIADOM: Policję tel. 997 , Straż Miejską – tel. 986, Inspekcję Weterynaryjną tel. 034/3563221, lokalną organizację prozwierzęcą OTOZ Lubliniec tel. 660737137, 793147805 lub schronisko dla zwierząt. W przypadku, gdy w zdarzeniu brał udział pojazd, np. zwierzę zostało z niego wyrzucone, bądź sprawca wsiadł do samochodu, spisz numery rejestracyjne tego pojazdu.

Zwierzę samo się nie obroni. Zgłaszając popełnienie przestępstwa Policji czy Straży Miejskiej możesz je uratować. Jeśli nie chcesz ujawniać swoich danych, zdarzenie możesz zgłosić także anonimowo.

PAMIĘTAJ !
Oprócz porzucenia zwierzaka, istnieją inne możliwości zapewnienia mu opieki pod nieobecność właściciela, takie jak pozostawienie zwierzęcia pod opieką rodziny czy przyjaciół, oddanie do hotelu dla zwierząt, zatrudnienie profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Można też zabrać czworonoga ze sobą w podróż. Coraz więcej hoteli i ośrodków wypoczynkowych chętnie wita gości ze zwierzętami, niektóre hotele oferują nawet specjalne menu dla zwierzaka.

cz.info.pl