O co chodzi z Teatrem from Poland?

W jednym z majowych tematów dnia pisaliśmy „Wielkie pierdnięcie na zamkniecie”, w którym to podaliśmy informację, że 29 maja 2011, o godzinie 18:00 odbyła się ostatnia impreza w Klubie Teatr from Poland pod hasłem Impreza Klub Teatr From Poland is DEAD chilli wielkie pierdnięcie na zamknięcie. Po tym tekście rozpętała się prawdziwa burza.

"Teatr from Poland" powstał na gruzach kultowego w latach 90 teatru WIFIFI. Tworzą go: Jarosław Filipski (założyciel, reżyser i aktor Teatru WIFIFI, organizator Radykalnych Nocy Teatralnych MESSIS, konstruktor teatralny w śląskich instytucjach kultury) oraz Wojciech Kowalski (czołowy aktor Teatru WIFIFI, występował w filmach wytwórni A'YOY związanej z kabaretem POTEM, happener i bibliotekarz), a także Anna Biernacka, Andrzej Gęsiarz, Joanna Chwastek, Monika Pieniążek i wielu innych młodych i zdolnych osób przy realizacjach spektakli plenerowych.

 

Jak sama nazwa wskazuje teatr był z Polski. Jego twórcy mieszkają w różnych miejscowościach tj. w Częstochowie, Katowicach, Kłobucku, Mysłowicach itd. Robili teatr, bo jest ich pasją.

Klub to ponad 246 metrów powierzchni. Galeria sztuki współczesnej (dwie sale wystawiennicze). Scena Teatru from Poland. Siedziba Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”. Sala koncertowa na około 350 osób. Bar.

Po całym zamieszaniu spowodowanym informacją o zamknięciu Teatr from Poland, która wyszła od Klubu dla wielu historia z TFP w tle wydaje się zawiła. Teatr from Poland to przecież grupa aktorów, w skład której wchodzą m.in. Wojciech Kowalski, Jarosław Filipski, Andrzej Gęsiarz. Ci ludzie powołali też do życia Stowarzyszenie Proartystyczne „Integracja”, którego zarządu mam przyjemność być członkiem.


TFP i „Integracja” są naczyniami połączonymi i od 2005 roku w ich siedzibach, czy miejscach działalności powstają lokale użytkowe (kawiarnie, klub). I tak:
- we wrześniu na ul. Zaułek Wieluński 2 rusza Teatr from Poland cafe
- w czerwcu 2007 siedziba „Integracji”, TFP przenosi się w podwórko przy Al.NMP 2. Tu powstaje firma Galeria Teatr from Poland (Anita Grobelak)
- od stycznia 2010 r. podnajemcą baru przy Al. NMP jest firma Kamila Ostrowskiego; w lutym 2010 r wprowadza się nazwę Klub Teatr from Poland
- z końcem maja 2011 r. Stowarzysznie Proartystyczne „Integracja” rozstaje się z firmą K. Ostrowskiego
- po 8 Nocy Kulturalnej planowany jest remont w lokalu przy Al.NMP 2, jaki po wakacjach ukaże nową odsłonę TFP.

KB, cz.info.pl