Jedna rocznica katastrofy Smoleńskiej

W pierwszą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, o godzinie 8.41, w niedzielę, 10 kwietnia, Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa, Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Przewodniczący Rady Miasta Marek Balt złożą kwiaty na na grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na Cmentarzu Kule.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy udali się na Plac Katyński. Tam, przy tablicy upamiętniającej ubiegłoroczną katastrofę smoleńską oddali hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie. Na Placu Katyńskim i przy grobie Janusza Kochanowskiego wartę honorową wystawił 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca oraz Straż Miejska w Częstochowie.

Jak informował Urząd Miasta Częstochowy, w uroczystościach uczestniczyła wdowa po Januszu Kochanowskim - Ewa Kochanowska, oraz pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Początek uroczystości – godz. 8.30 (zbiórka przed bramą główną Cmentarza Kule).

Decyzją prezydenta Częstochowy flagi narodowe, wywieszone przy Urzędzie Miasta, zostały opuszczone do połowy masztów, a na autobusach i tramwajach MPK pojawiły się biało-czerwone chorągiewki z kirem. O 8.41, w godzinie katastrofy, w mieście zostały włączone syreny.

Na uroczystości rocznicowe zaprosił też Pełnomocnik Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie, poseł Szymon Giżyński.
Program obchodów przygotowany przez PiS przedstawiał się następująco:

Godz.10.30 Msza Święta (jak każdego 10 dnia miesiąca, począwszy od września ub. r.) w intencji Świętej Pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii i Wszystkich Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (ul. Michałowskiego 28 ).
Godz.15:00 Uroczystości ku czci Ofiar katastrofy smoleńskiej w Dolinie Dębów Katyńskich ( modlitwy, składanie wieńców i zapalenie zniczy)
Godz.16:30 – złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą poświęconą pamięci częstochowianina, ministra Janusza Kochanowskiego, umieszczoną przy ul. POW
Godz. 17:00 Jasna Góra. Uroczysta Msza Święta za dusze Świętej Pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii, ministra Janusza Kochanowskiego i Wszystkich Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

- Jednocześnie najuprzejmiej prosimy i apelujemy do Wszystkich Mieszkańców Częstochowy i Ziemi Częstochowskiej, by 10 kwietnia 2011 roku, w Pierwsza Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej – na wszystkich naszych domostwach pojawiły się biało – czerwone flagi z kirem. Spędźmy ten dzień podniośle i w skupieniu; na modlitwie za dusze Wszystkich, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej i w głębokiej, osobistej refleksji, by ofiara Ich Życia nie poszła na marne lecz stała się początkiem patriotycznego odrodzenia Narodu.- Czytamy w komunikacie PiS-u.

cz.info.pl

{gallery}smolensk-id-1928{/gallery}