Turniej strzelecki dla szkół podstawowych

24 kwietnia w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego odbył się turniej strzelecki dla szkół podstawowych. Był elementem miejskiej akcji „Aktywna Wiosna”.

W zawodach wzięło udział 7 szkół podstawowych z Częstochowy, reprezentowanych przez czteroosobowe drużyny. Turniej otworzył naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, mobilizując uczestniczki i uczestników do walecznego, sportowego współzawodnictwa. I chyba mu się udało, bo rywalizacja była zacięta…

Po instruktażu poprowadzonym przez nauczycieli „Kochanowskiego” uczennice i uczniowe spróbowali swoich sił w strzelaniu do tarczy TS-2 z odległości 25 metrów. Najbieglejsza okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 48, II miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 12, a na podium zmieściła się jeszcze Szkoła Podstawowa nr 39. Najlepszą zawodniczką turnieju została Kira Novachenko.

Przygotowaniem imprezy zajęli się Jacek Radek, Paweł Kapica oraz Agnieszka Kędzierska, a nagrody dla najlepszych ufundował Urząd Miasta.

Wirtualna strzelnica powstała w „Kochanowskim” na początku zeszłego roku w ramach rządowego programu „Strzelnica w powiecie”. 80 proc. kosztów poniósł resort obrony, resztę wyłożył Urząd Miasta. Właśnie w tej szkole kształci się najwięcej uczennic i uczniów klas wojskowych i policyjnych. W strzelnicy dostępne są repliki czterech pistoletów krótkich i czterech karabinów długich z nakładką laserową. Można celować do tarczy albo wirtualnie przenieść się do lasu, ćwiczyć się w strzelaniu w warunkach silnego wiatru, ulewy czy śnieżycy. Symulowany jest nawet odrzut broni, więc wrażenie używania jej jest naprawdę autentyczne.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa